Imam još nekoliko pitanja vezanih uz red reakcije. Zadatak glasi: Koeficijent reakcije prvog reda izmjeren je i iznosi 0,00111 s-1. Koliki je poluživot reakcije? ->Što je to poluživot reakcije? Ne razumijem kad će red reakcije biti negativan broj (tj.kad će onaj eksponent biti negativan). Puno hvala na odgovorima. Pozdrav.

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_1@net.hr

Poluživot reakcije ili, točnije, vrijeme poluživota (t1/2) je vrijeme potrebno da se koncentracija reaktanta smanji na pola početne vrijednosti.

Za reakciju prvog reda može se izvesti formula

t1/2 = ln 2 / k.

Uvrštavanjem zadane vrijednosti k dobivamo da je t1/2 = 0,6931 / 0,00111 s-1 = 624 s. To znači da će se nakon 624 sekunde koncentracija reaktanta smanjiti na polovicu početne vrijednosti.

Što se tiče drugog pitanja (kada će red reakcije biti negativan broj) - ja sam to naveo samo kao zanimljivost, da red reakcije može biti i negativan. Ne boj se, u zadacima koje ćeš ti rješavati, redovi reakcije bit će pristojni cijeli brojevi ne manji od nule, najčešće 1, puno rjeđe 0, 2 ili 3. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr