Poštovani, GLOBE-ovci smo OŠ Voćin iz Voćina. Mjerimo temperaturu zraka,vode,tla,vršimo kemijsku analizu vode a sada ćemo početi mjeriti količinu kisika u vodi (rijeka Voćinka) te tvrdoću vode. Molimo vas da nam predložite neki projekt na osnovu naših mjerenja a koji ne bi iziskivao veći izdatak a koji bi onda mogli kompjuterski ili na posteru prezentirati. Ukoliko niste u mogućnosti molimo Vas da nam date adrese na koje se možemo obratiti ili uputiti nas na osobe koje bi nam mogle pomoći. Zahvaljujemo na pomoći i razumijevanju te se nadamo budućoj suradnji. GLOBE-ovci OŠ VOĆIN

Ime i prezime: globovci oš Voćin vjera.krsnik@public.carnet.hr

Prolazi li ta rijeka kroz PPP (Park prirode Papuk)? Ako prolazi, mogli biste udružiti snage s Parkom pa napraviti nešto zajedno, korisno i njima i vama. Nedavno su studenti biologije (Udruga studenata biologije) proveli par dana na Papuku. Možda imaju nekih ideja.

Ovako mi je teško reći koja bi bila zgodna ideja za projekt. Kakve ste to kemijske analize radili? Recimo, zanimljivo bi bilo vidjeti kako sastav vode (kalcij, magnezij, natrij, kalij, klorid, sulfat, organski spojevi) ovisi o stijenama iz kojih izvire voda i količini padalina. Izrađena je geološka karta PPP-a pa se barem okvirno mogu vidjeti glavne vrste stijena na tome području. Sa sastavom vode varirat će sigurno čitav ekosustav rijeke. Opet, u Parku su zaposleni ljudi koji se razumiju u geologiju, biologiju i meteorologiju toga kraja pa je najbolje njih pitati. Projekt može biti vrlo zahtjevan, ali ne mora se izvesti u jednom dahu, nego malo pomalo. Možda u suradnji s nekom srednjom školom.

Nadam se da ćete imati barem neke koristi od mojih pomalo nabacanih misli. Trenutno sam u groznoj gužvi. Za mjesec ili dva imat ću, nadam se, više vremena pa se možemo dogovoriti oko analiza i sl. Sad jedva na Bilogoru stizem, a di je još do Papuka...

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr