Bila bih Vam jako zahvalna ako biste mi mogli napisati nazive i formule svih kiselina koje sadrže klor.

Ime i prezime: Maja Poljak qqqqqqqqqqqqq

Ne mogu ti napisati imena SVIH kiselina koje sadrže klor, nego imena samo nekoliko najvažnijih. Najvažnije klorove kiseline su:

1. Klorovodična ili solna kiselina, HCl (aq). Njezine soli zovu se kloridi, npr. natrijev klorid, NaCl; kalcijev klorid CaCl2; amonijev klorid, NH4Cl.

2. Hipoklorasta kiselina, HClO. Njezine soli zovu se hipokloriti, npr. natrijev hipoklorit, NaClO.

3. Klorasta kiselina, HClO2. Njezine soli zovu se kloriti, npr. natrijev klorit, NaClO2.

4. Klorna kiselina, HClO3. Njezine soli zovu se klorati, npr. natrijev klorat, NaClO3.

5. Perklorna kiselina, HClO4. Njezine soli zovu se perklorati, npr. natrijev perklorat, NaClO4.

Osim navedenih, postoji još puno drugih kiselina koje sadrže klor, npr. kloroctena kiselina ClCH2COOH; trikloroctena kiselina, CCl3COOH, klorsulfonska kiselina, HSO3Cl itd.

Što se tiče imena kiselina, valja naglasiti da je jedno vrijeme u Hrvatskoj bilo dosta popularno imenovanje kiselina po njihovim solima, tzv. anionska ili Strohalova nomenklatura. U tom se sustavu klorovodična kiselina zvala kloridna kiselina, hipoklorasta se zvala hipokloritna itd. Proširenjem toga sustava mogli bismo octenu kiselinu zvati acetatna kiselina, benzojevu benzoatna itd. Prednost toga sustava je njegova logičnost i sustavnost, a nedostatak mu je neusklađenost s preporukama Međunarodne unije za čistu i primijenjenu kemiju (IUPAC). Opširan članak na tu temu koji sam napisao zajedno s kolegom Vladimirom Stilinovićem izaći će u jednomu od narednih brojeva časopisa Kemija u industriji, pa koga to zanima, neka o tomu tamo pročita. Rado ću odgovoriti na daljnja pitanja vezana uz tu temu.

Kada već pričamo o imenju (nomenklaturi) kiselina, valja naglasiti da osim gore navedenih nesustavnih i polusustavnih imena postoji i potpuno sustavno imenovanje kiselina prema kojemu je HCl vodikov klorid, HClO vodikov oksoklorid, HClO2 vodikov dioksoklorid, HClO3 vodikov trioksoklorid, dok je npr. H2SO4 divodikov tetraoksosulfat.

Ukoliko bi ovo što sam napisao nekoga zbunilo, savjetujem mu da nauči gornji dio do uključivo točke 5., a ostalime neka se ne opterećuje. Zapravo sam htio pokazati kako stvari često nisu tako jednostavne kako se na prvi pogled čini, zato i ne volim pitanja u kojima se traži da napišem SVE o nečemu, jer to nije niti moguće (napisao sam puno, ali nisam napisao SVE), a niti potrebno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr