U literaturi se obično navodi da je SO nestabilan, a o kemijskim i fizičkim svojstvima se u udžbenicima anorganske kemije ništa ne može pronaći. Ne znam je li itko radio na toj problematici, jer nisam tražio radove. Komentirajte mogućnosti sinteze i nestabilnost(termodinamičku, prema oksidaciji ili sl.).U kakvom je to slaganju sa činjenicom da i sumpor i kisik ostvaruju oktet u toj molekuli? Ne tražim konkretan odgovor(jer ga je teško dati) već Vaš komentar. Hvala!

Ime i prezime: boris marko kukovec marcus_catullus@yahoo.com

Da, sumporov monoksid je doista nestabilan, pa ne treba čuditi što se o njegovim fizičkim svojstvima malo zna. Može se pripraviti pirolizom cilkličkih sulfoksida, npr. etilen-episulfoksida, O=S(CH2)2, s time da će odmah po nastanku izreagirati s praktički prvom molekulom na koju naiđe jer je kemijski vrlo reaktivan. Zato se i dokazuje posredno - hvatanjem u kemijsku stupicu (zamku, engl. trap). Jednostavno, ponudi mu se neka molekula s kojom on izreagira, izolira se nastali produkt i onda je to dokaz da se u reakciji bio oslobodio sumporov monoksid. Što se tiče radova, pogledaj npr. radove Imada A. Abu-Yousefa objavljene u J. Org. Chem. 1997, 62, 8366-8371 i Tetrahedron Letters, vol. 36, No. 2, 201-204, 1995. Tamo ćeš naći odgovore na neka od postavljenih pitanja (mogućnosti sinteze, stabilnost, reaktivnost).

Što se tiče pitanja o oktetu, mislim da bi "kvaka" mogla biti u tome što je sumporov monoksid zapravo biradikal, ali to je samo moja pretpostavka. Više o tome mogli bi znati prof. H. Vančik i prof. T. Cvitaš, pa pitaj nekoga od njih. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr