evo mene opet!ovaj put bi vas zamolila da mi napisete sto vise o zraku i kisiku,ali MOLIM vas da mi odgovorite tijekom sutrasnjeg dana(ili danas)jer mi je za u cetvrtak(20.prosinca) stvarno hitno!!!unaprijed hvala!!!

Ime i prezime: alda poljak alda_poljak@hotmail.com

Kisik je životno važan element. Drugi je glavni konstituent Zemljine atmosfere, volumni udio 21 %, a maseni udio 23 %. U normalnim uvjetima je plinovit. Za ukapljivanje treba ga ohladiti do -183 oC, a zamrznut će se pri -219 oC. Elementarni kisik čini dvoatomne (O2) i troatomne (O3) molekule. Ovu troatomnu formu zovemo ozon. Pojavljivost iste tvari u različitim molekulskim vrstama je alotropija, a takve različite oblike iste tvari alotropskim modifikacijama. Ozon je u prirodi prisutan ponajviše u višim slojevima atmosfere i značajan je zbog toga što zaustavlja energijski bogato ultraljubiščasto zračenje. Kisik je najrasprostranjeniji element Zemljine kore i po masi i po broju broju atoma; maseni udio 49,5 %, a brojevni udio mu je veći od svih ostalih elemenata zajedno. Najrasprostranjeniji spoj kisika je voda, a zatim slijede silikati i potom karbonati.
U laboratoriju ga je lako prirediti termičkim raspadom nekih njegovih spojeva (kalijevog klorata, KClO3, živinog(II) oksida, HgO, kalijevog permanganata, KMnO4) ili dodatkom kalijevog permanganata vodikovom peroksidu, H2O2. Industrijski ga dobivamo na dva načina; iz vode pomoću električne struje i iz zraka hlađenjem, ukapljivanjem i frakcijskim destiliranjem tekućeg zraka. Ozon je najlakše prirediti pomoću električne struje, a tako nastaje i u prirodi (munje). Topljivost ozona u vodi veća je od topljivosti kisika oko 50 puta. Ozon je i reaktivniji od kisika te ga koristimo za uništavanje bakterija, izbjeljivanje organskih boja i kemijsko mijenjanje određenih organskih spojeva.

Iz molekule kisika možemo izvesti nekoliko ionskih jedinki:

1) Najčešća vrsta jedinki koju možemo izvesti iz molekule kisika je oksid ion, O2-. Nastajanje oksid iona možemo zamisliti kao raspad molekule na atome nakon čega svaki atom primi dva elektrona.
2) Dodamo li molekuli kisika dva elektrona dobivamo peroksid ion,
O22-.
3) Molekuli kisika također je moguće dodati samo jedan elektron i tako dobiti superoksidni ion, O2-, no to je vrlo rijetko.
4) Molekuli kisika moguće je i oduzeti jedan elektron i tako dobiti O2+ kation. Takvo što može učiniti malo koja vrsta jedinki.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr