Molim Vas što su to fermenti ili enzimi i čemu služe? Interesira me sve o njima.

Ime i prezime: Neda Turcic dusan.turcic@ri.tel.hr

 


Naziv enzim prvi je uveo Fridrich Wilhelm Kuehne 1878 g. da bi označio katalitički aktivne tvari koje su se prije nazivale fermenti. Naziv je izveo od grčkih rijeci en = u i zime = dizano tijesto. Enzimi spadaju u proteine (prirodni polipeptidni lanci nastali spajanjem velikog broja aminokiselina preko amidnih (peptidnih) veza) koji kataliziraju gotovo sve biokemijske reakcije u našem tijelu. Te makromolekule posjeduju izvanrednu specifičnost, kako za tip reakcija koje kataliziraju, tako i za vrstu supstrata promjenu kojeg pospješuju. Budući da se radi o prirodnim molekulama, ta specifičnost je razvijena evolucijski. Povećanje brzina reakcija je vrlo veliko, pa se biokemijske reakcije za koje bi u kemijskom laboratoriju trebali sati ili dani odvijaju trenutno i kvantitativno. Nazivi enzima se obično tvore tako da se korijenu naziva koji govori o njegovom djelovanju dodaje nastavak -aza. Tako npr. oksidoreduktaza katalizira oksidacijsko-redukcijske reakcije. Katalitičko djelovanje enzima se zasniva na privremenom povezivanju (stvaranju kompleksa) sa supstratom (tvari koja sudjeluje u reakciji koju enzimi kataliziraju). Kompleks enzim-supstrat povezan je obično van der Waalsovim, elektrostatskim ili vodikovim vezama, a rijetko kad i jačim kovalentnim vezama, što omogućava lagano razdvajanje po završetku reakcije. Do spajanja enzima i supstrata dolazi na aktivnom mjestu enzima koje posjeduje pogodne atome i oblik (konfiguraciju) koje omogućuje spajanje samo s određenim tipom supstrata. Specifičnost pristajanja enzim-supstrat opisuje se mehanizmom ključa i brave. Interakcije su trodimenzionalne, a posljedica je vrlo velika specifičnost tako da je često jedan enantiomer supstrata biološki aktivan, a drugi nije.

Odgovorio: Goran Štefanić stefanic@rudjer.irb.hr

Enzimi (prije su se nazivali fermentima) su katalizatori biološkog porijekla, koloidne prirode, po kemijskoj strukturi su jednostavni ili složeni proteini (polipeptidi), koji omogućuju tok i odigravanje biokemijskih procesa u organizmu (disanje, pretvorbu i prenošenje energije izmedju živih sustava, sinteza različitih makromolekula i staničnih komponenata...). Poznato je i opisano oko 2000 različitih enzima, svaki od njih može katalizirati specifičnu reakciju. Enzimi djeluju vrlo specifično, tj. oni reagiraju s točno određenim produktom metabolizma. Supstratima nazivamo spojeve koji se kemijski mijenjaju djelovanjem enzima. Mnogi su enzimi isključivo proteini i nazivaju se jednostavni enzimi, dok enzimi koji sadrže neproteinske skupine nazivaju se konjugirani enzimi. Proteinski se dio naziva apoenzim, a neproteinski dio kofaktor (koenzim). Zajedno, apoenzim i kofaktor tvore potpun enzim-holoenzim. Kad je kofaktor metalni ion - npr. Mg, Zn, Fe, Cu... govori se o aktivatoru. Kad je kofaktor mala organska molekula koja se lagano odstranjuje, ona se naziva koenzim. Mnogi koenzimi potječu od vitamina iz hrane. Opširnije podatke o enzimima možeš saznati iz sljedeće literature:

S.Duraković, Prehrambena mikrobiologija, str.146 D.W. Martin, P.A.Mayes, V.W.Rodwell, D.K.Granner, Harperov pregled biohemije, str.85
L.Stryer, Biokemija, str.89

Odgovorio: Anita Blagus   ablagus@pedos.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija