Imam tri kratka pitanja: 1. što se dobije miješanjem mravlje kiseline i magnezija? 2. Oleinske kiseline i natrijeve lužine? 3. i koju lužinu treba pomiješati sa octenom kiselinom da se dobije kalijev acetat? Puuuno hvala!

Ime i prezime: Marko Biškup oic@ina.hr

Magnezij kemijski reagira s mravljom kiselinom te nastaje magnezijeva sol - magnezijev formijat (formijat označava dio koji potječe od mravlje kiseline), a tijekom reakcije još nastane i plin vodik.

Pomiješa li se oleinsku kiselinu i natrijevu lužinu pa se to još malo zakuhaš dobit ćeš natrijev oleat - možeš reći sapun (oleat označava dio koji potječe od oleinske kiseline).

Da bi dobio kalijev acetat s octenom kiselinom moraš pomiješati kalijevu lužinu (acetat označava dio koji potječe od octene kiseline).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr