1.Opišite pretvorbe energije pri izbacivanju strijele pomoću elastičnog luka . 2.Lopta koja u točki A miruje ima potencijalnu energiju 80J . Pri slobodnu padu prema tlu ona prolazi B i C . Napišite kolike su kinetičke energije lopte u točkama A,B,C i D.A Ep=80J , B Ep=60J i C Ep=25J a) U točki A Ek=-----J. b) U točki B Ek=-----J . c) U točki C Ek=-----J . d) U točki D Ek=-----J . Postupak 3. O čemu ovisi iznos rada ? Iskažite tu ovisnost matematički . -----=------------ . Postupak . 4.Koliki rad obavi djevojčica mase 40kg kad se popne uz 10 stuba ako je visina svake stube 20cm ? W=------J . Postupak . 5. Kolioka je snaga motora koji za jedan sat obavi rad 180J ? P=------J . Postupak . 6.Kosinom se služimo da bismo : a)utrošili manje energije b)radili manjom silom c)radili većom silom d)obavili manji rad e)radili bez djelovanja sile . Molima vas da mi na ta pitanja odgovorite što prije jer su mi jako hitna . Unaprijed hvala . I još samo jedno pitanje . U koje područje spada fizika za osnovnu školu ?

Ime i prezime: Matea Marković matija.markovic1@opublic.carnet.hr

Matea, naši kolege fizičati imaju stvarno OK e-školu pa daj molim te ova pitanja uputi njima.
Fizika za osnovnu školu spada u područje fizike za osnovnu školu. Kakvo je to pitanje?

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr