1)Koliko protona i neutrona ima helij u jezgri,elektrona u elektronskom omotaču,koliki mu je maseni i redni broj te valencija? 2)Kako glasi naziv kemijskog elementa kojemu je maseni broj 7,koliko ima protona,neutrona,elektrona,koliki mu je redni broj i valencija? POZDRAV!!!

Ime i prezime: Helena Marković matija.markovic1@public.carnet.hr

Kao prvo, malo sam skratio tvoje pitanje, jer svrha e-škole nije da ljudima rješava domaće zadaće, nego da ih pouči kako da to sami učine.

Za rješavanje zadatka potreban ti je periodni sustav elemenanta.

Da bismo odgovorili na prvo pitanje, najprije trebamo pronaći helij u periodnom sustavu. Krenimo od prvog elementa. Njegovo ime je vodik. Drugi po redu je helij - dakle nija nam dugo trebalo. Budući da je helij drugi po redu, on u jezgri ima dva protona. Isto toliko ima i elektrona u elektronskom omotaču. Broj neutrona izračunat ćemo tako da od njegove relativne atomske mase oduzmemo broj protona. Dakle, 4 - 2 = 2. Da mu je kojim slučajem relativna atomska masa 5, onda bi imao 3 neutrona. Što se tiče valencije, helij spada u skupinu plemenitih plinova, a oni ne grade kemijske spojeve pa mu je valencija nula.

Prelazimo na drugo pitanje. Najprije mala napomena - mi kemičari obično kažemo da elementi imaju imena, a ne nazive. Zavirimo ponovno u periodni sustav. Prvi po redu element ima maseni broj jedan. Drugome (heliju) je maseni broj četiri. Trećemu (litiju) je maseni broj sedam. Dakle, ime kemijskog elementa kojemu je maseni broj sedam glasi litij. On ima onoliko protona koliki mu je redni broj, dakle 3. Isto toliko ima i elektrona. Broj neutrona izračunat ćemo mu na isti način kako smo to učinili i kod helija - od masenog broja oduzet ćemo redni, dakle 7 - 3 = 4. Atom litija ima, dakle, četiri neutrona u jezgri. Valencija litija je jedan jer se nalazi u prvoj skupini.

Na preostala pitanja odgovorit ćeš sama na isti ovaj način.

I tako, pitanje po pitanje i - riješena domaća zadaća. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr