Neki plin, koji upotrebljavaju pri općoj anesteziji u smjesi s kisikom, sastoji se samo od ugljika i vodika. Ako se zapali jedan gram tog plina nastaje 3,14g ugljikova dioksida i 1,29 g vodene pare. Gustoća tog plina je 21 puta veća od gustoće vodika pri jednakim uvjetima. Odredi molekulsku formulu tog plina. Ne znam iskoristiti ovaj podatak o gustoći pa ne mogu izracunati molekulsku formulu. Hvala.

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_1@net.hr

Pretpostaviš li idealno ponašanje plinova onda se njihove gustoće odnose kao i njihove molekulske mase (lako pokazati s općom plinskom jednadžbom, podrazumijeva se da su plinovi pri istom tlaku i temperaturi).
Prema tome ako je omjer gustoća tog plina i vodika 21 onda je i omjer njihovih molekulskih masa 21 što ti za molekulsku masu plina daje 42. Kako su u igri samo C i H onda je rjesenje C3H6. To znači da si s onim drugim podacima dobila empirijsku formulu CH3.

Tko se nama opasno sprema!? :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr