koja je strukturna formula od Pbr7

Ime i prezime: ivana

Ivana,

iako nam se nisi u potpunosti predstavila (nema emaila niti prezimena) ipak ću ti odgovoriti.

Ne postoji molekula PBr7. Jednostavan odgovor bio bi: fosforov atom ima pet valentnih elektrona te ne može, u pravilu, stvoriti više od pet dvoelektronskih veza.

No, stvari možemo pogledati i na drugi način. Naime, ukoliko nije moguće stvoriti jednu jedinku u okviru Lewisove simbolike i predviđanja strukture na temelju Lewisove strukture odgovor još uvijek može biti realan. Najjednostavnije rješenje je bruto formula složenije, u ovom slučaju, dvojne jedinke. Naime od jednog fosforovog atoma i sedam bromovih atoma moguće je recimo stvoriti jedan ionski par - tetrabromofosfonijev kation [PBr4]+ i tribromidni anion Br3-. U tom slučaju je kation tetraedarski, a anion linearan.

Uzmemo li u obzir sve parametre takvo pitanje može postaviti jedino prof. Petar Vrkljan ili netko tko mu ga je pozajmio. Ukoliko tako stvari stoje onda ti draga moja pohađaš XVIII, a ne XVII gimnaziju u Zagrebu, ili sam ja u krivu (moguće, mada mi se čini da nisam). U svakom slučaju, (naravno ukoliko sam ja u pravu) pozdravi profesora i slobodno mu reci od kuda ti odgovor (sigurno ti neće zamjeriti).
Inače, ovo je pitanje u kojem ne treba očekivati da učenik sam iznađe odgovor (mada se to može dogoditi, i tada to ima posebno značenje) već pitanje kojim iskusni profesori ispituju snalažljivost i, na neki način, zrelost svojih đaka. Veliko je umijeće i korist u životu znati naći odgovor i na pitanje na koje sami ne možemo odgovoriti tj., odabrati pravu knjigu, enciklopediju, osobu ... pa i intenet adresu. Ne smijemo zaboraviti da za takva pitanja učenike treba pripremiti (što spomenuti profesor uvijek i učini) na prikladan način. U ovom slučaju to znači uvesti ih u Lewisovu simboliku, Lewisove strukture, pravila za njihovo stvaranje i pravila predviđanje geometrije molekule na temelju Lewisovih struktura.
A sada, ovako:
vrlo je važno, i to su te vjerujem naučili, da konačnu ispravnost strukture može potvrditi jedino pokus. Stoga, evo još jedan prijedlog koji je u skladu s tvojim znanjem kemije te je kao odgovor na postavljeno pitanje također moguć u okviru već spomenutih Lewisovih (i proširenih) pravila za predviđanje strukturne formule spoja. Ponovo će to biti dva iona samo ovaj put heksabromofosfatni(V) anion [PBr6]- oktaedarske građe i bromonijev kation Br+ (poput natrijevog kationa samo veći :)))). Mislim da možeš pitati profesora što misli o tome.
Puno pozdrava voditelj projekta e-škole za područje kemije
mr. sc. Nenad Judaš. Nadam se da ćeš nam se opet javiti s odgovorom.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr