1. Kako bi dokazali da u zraku ima vodene pare? 2.Ako imamosmjesu vode, natrijeva klorida i vapnenca dok ih filtriramo što će proći kroz filtrir papir osim vode? 3. Kliko je praskavca moguće dobiti iz 1 L kisika i 1l vodika? Molim vas da odgovorite do petka. Jako je važno. Hvala

Ime i prezime: Maja Gorupec valmar222@yahoo.com

Na više načina, recimo: možemo hladiti zrak pa će se voda kondenzirati na stijenkama posude, možemo propuhivati zrak preko bezvodnog bakrovog(II) sulfata koji će onda poplaviti.
Kroz filter papir proci ce zapravo vodena otopina soli (jer je topljiva u vodi). Hoće li proći sva sol ili samo dio ovisi o tome koliko ima vode, a koliko soli. Vapnenac će zaostati.

1,5 L praskavca (pola litre kisika je suvišak, jer treba dvostruki volumen vodika za neki volumen kisika).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr