Hello...Što smatramo polarnom kovalentnom vezom a što nepolarnom kovalentnom vezom? Koja je granica polarnosti? Koja od navedenih molekula nije polarna:NH3,CH3Cl,NF3,SF6,HBr? Kako objašnjavate to da je elektronska konfiguracija bakra 1s2,2s2,2p6,3s2,3p6,4s1,3d10? Oprostite na tolikoj radoznalosti ali...

Ime i prezime: Goran LEVAK karojba_goran@yahoo.com

 


(1) Najprije treba naglasiti da postoji razlika između polarnosti veze i polarnosti molekule.

Potpuno nepolarna veza može postojati samo između dvaju istovrsnih atoma, npr. H-H, O=O, N≡N ili između atoma ugljika u etanu H3C-CH3. Sve ostale veze su barem malo polarne. Koliko? Onoliko koliko je velika razlika u elektronegativnosti dvaju povezanih atoma. Tako je, primjerice, veza C-H u metanu manje polarna od veze C-F u tetrafluormetanu, jer je razlika elektronegativnosti ugljika i vodika manja od razlike elektronegativnosti ugljika i fluora.

To što su neke ili sve veze u nekoj molekuli polarne ne znači odmah i da je čitava molekula polarna. Tako su, primjerice, sve veze C-F polarne, ali molekula CF4 ipak nije polarna. To si možemo objasniti tako da zamislimo kako svaki atom fluora jednakom snagom "vuče" elektrone na svoju stranu, a kako su oni jednoliko (tetraedarski) raspoređeni oko atoma ugljika, to će rezultirati nepolarnošću molekule CF4. S druge strane, molekula klormetana CH3Cl nema četiri jednaka supstituenta koja bi jednako odvlačila elektrone, nego tri vodika i jedan klor. Klor "vuče" elektrone k sebi, pa je molekula polarna.

Molekula amonijaka (NH3) je polarna zato što su oko atoma dušika tetraedarski razmještena tri atoma vodika i jedan nepodijeljeni elektronski par. Iz istog je razloga polarna i molekula NF3.

Nadam se da ćeš sada moći uspješno odgovoriti na postavljeno pitanje, pogotovo ako ti još kažem da su u molekuli SF6 atomi fluora jednoliko oktaedarski raspoređeni oko atoma sumpora.

Više o polarnosti vidi ovdje i ovdje.

(2) Elektronska konfigiracija bakra je [Ar]4s13d10, a ne [Ar]4s23d9 zato što elektroni toliko "vole" popuniti d-orbitale da su za to spremni "platiti" jednom elektronu razliku u energiji između 4s i 3d. Zamisli si devet elektrona kako "sjede" u d-orbitalama i kažu svome prijatelju koji s još jednim "sjedi" u s-orbitali: "daj preskoči k nama da nas bude desetorica". On to i učini, a njegov siroti prijatelj ostane usamljen u s-orbitali. Ni med elektronam ni pravice, da parafraziram Krležu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija