NaOH ostavimo na zraku, najprije se razmoči,a tijekom duljeg vremena pretvori se u prorozu masu.Da li kada se razmoči nastajenatrijev hidroksid?Koja je jednadžba tih reakcija?

Ime i prezime: jelena habjanič -

Jelena, natrijev hidroksid je jako higroskopan pa stajanjem na zraku navlači vlagu. Zato ga i koristimo kao sredtsvo za sušenje. Kako više vlage navuče tako polako nastaje zasićena otopina - lužina. I lužina je vrlo higroskopna pa i dalje navlači vlagu. Jednadžba reakcije je zapravo jednadžba otapanja natrijevog hidroksida u vodi.
E sad, možemo reći da ima tu i kemije jer zrak sadrži ugljikov(IV) oksid.
Kažemo da je ugljikov dioksid kiseli plin jer otapanjem u vodi daje kiselu otopinu. To znači da će biti topljiv i u lužini!
Reakcijom kiseline i lužine nastaje sol i voda (neutralizacija). Tako da bi u konačnici (ako stvar jako dugo stoji) mogla napisati i jednadžbu nastajanja natrijevog karbonata (kao neutralizaciju lužine i ugljikovog dioksida).
Eto, kako jednostavna stvar za načiniti, a koliko se toga u zbiva pozadini, ha? :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr