što su to METALI?

Ime i prezime: štefica gulija Stefica.Gulija@public.CARNet.hr

Metali ili kovine su elementarne tvari koje se odlikuju određenim svojstvima: dobro provode toplinu i električnu struju, porastom temperature električna im vodljivost opada, neprozirni su, metalnog su sjaja, mogu se kovati i izvlačiti. Atomi metala povezani su metalnom vezom; rado otpuštaju elektrone tvoreći katione. Većina kemijskih elemenata se pri uobičajenim uvjetima pojavljuju kao metali. Najpoznatiji metali su željezo, aluminij, bakar, cink, zlato, srebro, živa (tekuća pri sobnoj temperaturi!), olovo, kositar itd. Suprotan pojam od metal je nematal (npr. fosfor, sumpor...). Elementarne tvari čija svojstva su između metalnih i nemetalnih zovu se polumetali ili metaloidi. U periodnom sustavu elemenata elementi čije elementarne tvari su nemetali smješteni su u gornjem desnom kutu, dok se većina preostalih elemenata pojavljuju kao metali. Smjese dvaju ili više metala zovu se legure. Legure kojima je glavni sastojak željezo zovu se čelici. Legure metala sa živom (koje se mogu smatrati i otopinama metala u živi) zovu se amalgami.

Više o metalima u kemijskom smislu možeš saznati iz udžbenika anorganske kemije ili iz udžbenika prof. Grdenića Molekule i kristali, Školska knjiga, Zagreb. O uporabi metala u industriji, tehnici i svakodnevnom životu pročitaj u Tehničkoj enciklopediji. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr