Možete mi molim vas riješiti ovaj zadatak: gorenjem 4.18 mg nekog organskog spoja nastalo je 2.7 mg vode i 11.921 mg co2. odredite molekulsku formulu tog spoja.

Ime i prezime: ivor lončarić ivor.loncaric@ka.htnet.hr

Gorenjem organskih spojeva nastaju voda, ugljikov dioksid i oksidi ostalih elemenata ako su prisutni.
Dakle u tvom slučaju spoj koji gori sigurno sadrži ugljik i vodik - jedino ne znaš sadrži li i kisik - a to ćeš lako provjeriti.

Izračunaj prvo množinu vode i ugljikovog dioksida. S tim podacima izračunaj masu vodika i ugljika (množina vode je dvostruko manja od množine vodika!). Zbroji te mase i usporedi s masom uzorka (4,18 mg). Ako je manja onda spoj ima u sebi i kisika, a ako nije onda sadrži samo ugljik i vodik.

Kad dobiješ množine u uzorku prisutnih atoma elemenata onda ih podijeli s najmanjom. Dobiješ li tako male cijele brojeve (ili vrijednosti vrlo bliske njima) dobio si empirijsku formulu spoja. Ukoliko neki broj značajno odstupa od cjelobrojne vrijednosti onda ga treba pomnožiti s nekim brojem da se dobije približno cijeli borj. S istim brojem treba pomnožiti i ostale pa opet dobiješ empirijsku formulu spoja.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr