Molim vas rješenje ovog zadatka!! Koja kiselina se nalazi u želucu?Koja je jednadžba te kiseline s magnezijevim hidroksidom? I još jedno pitanje prošle godine na natjecanju imali smo pitanje da li je fizička ili kemijska promjena dodavanje limunske kiseline u čaj ( dolazi do promjena boje ),rješenje je bilo kemijska promjena ja bi vas molila da mi napišete što se točno događa kod dodavanja limunske kiseline u čaj? Unaprijed puuuno hvala!!:-)

Ime i prezime: jelena habjanič -

U želucu se nalazi razrijeđena klorovodična kiselina (HCl + H2O).

Jednadžba reakcije klorovodične kiseline s magnezijevim hidroksidom glasi:

2HCl + Mg(OH)2 → MgCl2 + 2H2O

Što se tiče pitanja o promjeni boje čaja, dovoljno je znati da se dodatkom kiseline čaju mijenja kemijska struktura tvari koje mu daju boju, pa se zato mijenja i boja. Ne znam točnu strukturu tih tvari (pretpostavljam da se radi o polifenolnim spojevima). Ako te zanima više o indikatorima, klikni ovdje i nastavi slijediti poveznice. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr