Poštovanje! Zanima me je li npr. prezasićena vodena otopina modre galice heterogena smjesa? Jesu li sve prezasićene otopine općenito heterogene smjese? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ivana Grgić vjekoslav.grgic@zg.t-com.hr

Svaka otopina je homogena smjesa otapala i otopljene tvari, pa je tako i prezasićena otopina homogena smjesa. Riječ prezasićena znači da je u otapalu otopljeno "previše" tvari, pa je takva otopina nestabilna, a "suvišak" otopljene tvari ima težnju ka kristalizaciji. Ukoliko dođe do nagle kristalizacije, može se dogoditi da otopina u nekom trenutku bude heterogena, u smislu da se sastav otopine neposredno uz nastajuće kristale razlikuje od sastava otopine u ostatku volumena, no to je već, po mojem mišljenju, cjepidlačenje.

Naravno, ako govorimo o smjesi otopine i kristala, onda se radi o heterogenoj smjesi, no to nije bilo pitanje, zar ne? Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr