Moze li se ozon sinteticki stvoriti i ako moze,moze li se onda prenesti do gornjih slojeva atmosfere?

Ime i prezime: Igor Morić igor.moric@zd.tel.hr

To nije nikakav problem i električna pražnjenja koja bi simulirala munje i UV zračenje se bez problema proizvode u laboratorijima. Ono što je problem je dovesti taj ozon u gornje slojeve atmosfere. Samo ozon je kancerogen pa njegova proizvodnja na površini zemlje nije nešto poželjno, premda ga ljudi djelomično i proizvode (jedan od izvora ozona u nižim slojevima su i dušični oksidi, koji nastaju u automobilskim motorima, a apsorbiraju i vidljivo svjetlo pri čemu nastaju slobodni radikali kisika, koji s molekulama kisika daju ozon). Čak kada bi se i mogla napraviti tvornica ozona u stratosferi, to bi bilo besmisleno, jer se ozon ionako neprekidno proizvodi pod utjecajem UV-zraka sa Sunca, a razrjeđenost gornjih slojeva atmosfere ne može se promijeniti izgradnjom tvornice.

Odgovorio: Goran Stefanic   stefanic@rudjer.irb.hr