hy, znam da vam brutalno svi dosađuju s tim valencijama al meni hitno treba najjednostavniji način da skužim po periodičkom sustavu kolika je valencija.. neznam npr. joda! znam da su u prvoj skupini svi jednovalentni, u drugoj dvovalentni... no mene muči to što ja moram znat određenim elementima valencije da bi mogla točno napisat spoj ali iz periodičkog se jednostavno to neda skužit! rečeno mi je da postoji vrlo jednostavan način određivanja valencija, pa ako ga slučajno znate molim vas da mi što jednostavnije objasnite taj postupak. Hvala unaprijed.

Ime i prezime: jelena sitarka@net.hr

Valencija vodika je I, kisika II, ugljika IV - to su temelji. Sada tome još dodaš ono što znaš o prvoj i drugoj skupini i već si na dobrom putu. Neki atomi posjeduju više valencija, primjerice željezo može biti dvovalentno i trovalentno. Kako sada odrediti formulu spoja recimo oksida -kao FeO ili Fe2O3? Očito treba znati još neke podatke o spoju da bi mu se moglo iznaći formulu - recimo sastav. Vjerujem da je ovo rješenje većine tvojih problema.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr