Što su to kanaboidi? Kakav je kemijaski sastav tableta protiv pušenja i debljine?

Ime i prezime: toni beverin parada135@yahoo.com

(1) Kanabinoidi su, kratko rečeno, djelatni sastojci indijske konoplje (Cannabis sativa) i njihovi farmakološki analozi.

(2) Koliko je meni poznato, postoje pripravci koji pomažu u odvikavanju od pušenja kod kojih je djelatni sastojak nikotin. Na taj način osoba koja se odvikava od pušenja unosi nikotin na drugi način, postupno smanjujući njegovu količinu. Možda postoje i neki drugi pripravci za koje ja ne znam.

(3) Za regulaciju tjelesne težine najvažnija je kombinacija umjerene prehrane i fizičke aktivnosti. Ne znam dovoljno o lijekovima da bih se upuštao u pričanje o "tabletama protiv debljine". Ipak, znam dovoljno da mogu reći kako (1), (2) i (3) nemaju baš jako puno veze jedno s drugim.

Naglašavam da sve ovo zapravo spada više u farmakologiju i medicinu, nego li u kemiju. Zato ti predlažem da svoje pitanje postaviš na forumu stranice www.farmakologija.com gdje ćeš sigurno dobiti opširniji i bolji odgovor. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr