Što su to tiospojevi? Kako glasi empirijsko van't Hoffovo pravilo ovisnosti brzine kemijske reakcije o temperaturi? I Ako možete mi još navesti jedan tioalkohol imenom i napisati njegovu formulu i nacrtati Lewisovu strukturu. Bitnija su mi ova prva dva pitanja,pa vas molim da mi barem na njih odgovorite što prije! Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Dino Novinc general_d2000@yahoo.com

(1) Tio-spojevi su spojevi koji sadrže sumpor. U organske tio-spojeve ubrajamo tiole ili merkaptane, tioetere, sulfokside, sulfonske kiseline itd. Opširnije o tiolima vidi ovdje. Tu ćeš naći i primjere tioalkohola.

(2) Van't Hoffovo pravilo o brzini kemijske reakcije kaže da se povećanjem temperature za 10 ˚C brzina kemijske reakcije udvostručuje. Pazi: to znači da će se povećanjem temperature za 20 ˚C učetverostručiti (2 * 2 = 4), a za 30 ˚C će biti osam, a ne šest puta veća, jer je 2 * 2 * 2 = 8, a ne 6. To pravilo vrijedi za većinu kemijskih reakcija u temperaturnom području koje je blizu normalne temperature za promatranu reakciju, ali ima i dosta iznimaka.

Postoji i Van't Hoffovo pravilo o broju enantiomera. O tome drugom prilikom.

Van't Hoffova pravila treba razlikovati od Van't Hoffovog zakona koji kaže da neka otopljana tvar pokazuje osmotski tlak koji je jednak tlaku koji bi ta tvar imala da se nalazi u plinovitom stanju pri istoj temperaturi u onom volumenu koji zauzima promatrana otopina.

Mala napomena: molim sve postavljače pitanja koji imaju više pitanja da ih ne postavljaju odjednom, nego jedno po jedno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr