objasnite mi kovaletnu vezu i tetraedarski oblik kod amonijaka

Ime i prezime: mislav matijevic mislav.matijevic@kc.htnet.hr

Koncept kovalentne veze temelji se na zajedničkom elektronu (elektronskom paru) - dvije jezgre (pozitivni naboji) na okupu drži (povezuje) najmanje jedan zajednički elektron (negativni naboj).
Prema tome najjednostavnija molekula je H2+.
Najčešće govorimo o zajedničkom elektronskom paru, kao u molekuli H2.
Elektroni koji čine vezu mogu potjecati od oba atoma ili samo od jednoga. Primjerice, dva atoma vodika stvaraju zajednički elektronski par svojim elektronima. Drugi primjer - molekula vode donira jedan nepodijeljeni elektronski par ionu bakra(II).
Ovaj drugi primjer objašnjava nastajanje kompleksnih jedinki.
Osnovna značajka kovalentnog modela je dijeljenje elektrona, tj. koncept dvama jezgrama zajedničkog elektrona.

Molekula amonijaka nije tetraedarskog, već je piramidnog oblika. Može se reći da je u njoj atom dušika tetraedarski hibridiziran no to je druga priča i ima sasvim drugo značenje. Građu molekula opisujemo samo međusobnim razmještajem jezgara atoma. Primjerice, molekula vode je V-oblika, molekula ugljikovog dioksida je linearna (štapićasta), molekula metana je tetraedarskog oblika - vodikovi atomi čine tetraedar oko središnjeg atoma ugljika, molekula etena je planarna - svi atomi nalaze se u istoj ravnini...

Vrlo česta pogreška je brkanje hibridizacije nekog atoma i građe molekule.

Pozdrav.

P.S.

Uoči da su molekule jednike sačinjene od najmanje dva atoma i da mogu biti neutralne i nabijene (ioni)! Isto vrijedi i za atome.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr