Jednadžbama kemijske reakcije, koristeći molekulske formule, prikaži promjene: Etin > eten > etan > ugljikov dioksid Zadatak ne razumijem. Što se traži? Mislim da točan odgovor nije C2H2 > C2H4 > C2H6 > CO2, zar ne? Hvala!!!

Ime i prezime: Ninoslav Rudman Ninoslav.Rudman@public.CARNet.hr

Moraš razmisliti što treba učiniti s etinom da bi iz njega dobio eten. Dakako, treba mu adirati molekulu vodika. Dakle:

H-C≡C-H + H2 → H2C=CH2

Zatim se postavlja pitanje: Što učiniti s etenom da bismo pripravili etan? Treba mu adirati još jednu molekulu vodika. Pa, zapišimo i to:

H2C=CH2 + H2 → H3C-CH3

E sada, kako iz etana dobiti ugljikov dioksid? Jednostavno, gorenjem uz dovoljno kisika. Jednadžbu ćeš naći ovdje. Pazi: ja sam namjerno u jednadžbama napisao sažete strukturne formule, a u zadatku se traže molekulske formule. Nadam se da ti to neće predstavljati problem budući da si ih ispravno napisao u pitanju. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr