Imam par pitanja za Vas i bila bih Vam zahvalna kad biste odgovorili makar na neke od njih: 1. da li je raspad vodikova peroksida egzoterman ili endoterman proces i koliko iznosi entalpija? 2. kakva svojstva karakteriziraju reducense, tj. koja su svojstva općenita za reducense (npr. većina oksidansa ima baktericidno djelovanje, pa me zanima kakva svojstva pokazuje većina reducensa)? 3. možete li mi napisati jednadžbu reakcije između olovova (II) sulfida i vodikova peroksida 4. možete li mi napisati jednadžbu tzv. Haber – Weissove reakcije 5. da li vodikov peroksid, kao jaki oksidans može uzrokovati teška oštećenja tkiva i o kojim se koncentracijama radi? 6. da li je istina da kod uporabe vodikova peroksida masenog udjela iznad 65% prijeti opasnost od požara i eksplozije? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ime i prezime: Mara Jurić - Kavelj mara.juric-kavelj@public.carnet.hr

Ja ću ti sada ovdje odgovoriti samo na posljednja dva pitanja, a za ubuduće te molim da svako pitanje postaviš posebno jer je nama tako lakše i praktičnije odgovarati. Ovako se često dogodi da nekome ne odgovorimo na deset pitanja samo zato što ne znamo odgovoriti ili ne razumijemo jedno od njih. Osim toga, kada postaviš više pitanja, onda na jedno mogu odgovoriti ja, na druga dva Nenad Judaš, na četvrto Jurica Alešković, Kristijan Kovač ili Ivan Halasz itd.

(5) Vodikov peroksid doista može uzrokovati oštećenja tkiva. Težina oštećenja bit će proporcionalna njegovoj količini, koncentraciji, vremenu djelovanja te mjestu primjene - npr. na sluznici će uzrokovati veća oštećenja nego na koži.

(6) Da, ako dođe u dodir s organskim tvarima ili drugim tvarima koje su podložne oksidaciji. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr