Molim vas možete mi malo opširnije napisati nešto o izobarima i izotopima.Hvala unaprijed!!!!!!!!

Ime i prezime: Ana jotomac@inet.hr

Otkrića o strukturi atoma potkraj 19. i početkom 20. stoljeća dala su i pojmu kemijskog elementa dublje značenje nego što ga je imao u prijašnja dva i pol stoljeća počevši od Roberta Boylea. Prema Daltonu kemijski element je vrsta materije koja se sastoji od samo jedne određene vrste atoma. Kemijski spoj je ona vrsta tvari koja nastaje spajanjem različitih vrsta atoma. Početak ovog stoljeća doneo je novu definiciju vrste atoma zahvaljujući radovima Rutherforda, Moseleya i Bohra.

Najvažniji je Moseley koji je pomoću rentgenskog zračenja utvrđivao unutrašnju strukturu atoma i pri tome zamijetio da svaka vrsta atoma daje specifičan odgovor na zračenje. Uspio je vrstu odgovora povezati s rednim brojem atoma tj. brojem protona u jezgri i utvrdio vrlo dobro slaganje s rasporedom elemenata u periodnom sustavu. Sada je vrsta atoma definirana brojem protona u jezgri.
Već je William Crookes imao ideju da atomi iste vrste ne moraju nužno posjedovati i istu masu. Toj su ideji svojim istraživanjima doprinjeli Thompson i Soddy, a njezino konačno utjelovljenje omogućilo je istraživanje Jamesa Chadwicka koji je otkrio neutron. Time smo došli do mogućnosti da ista vrsta atoma (isti broj protona u jezgri) ne mora posjedovati i istu masu (ima drugačiji broj neutrona u jezgri). Takve atome zovemo izotopima (jer pripadaju istom mjestu tj. vrsti). S druge strane moguće je da dva različita atoma (različit broj protona u jezgri) posjeduju istu masu recimo 14C i 12N (ugljikov atoma sa 6 protona i 8 neutrona u jezgri i dušikov atoma sa 7 protona i 7 neutrona u jezgri). Takve atome zovemo izobari (ista masa, ali druga vrsta).

Na ovo pitanje odgovoreno je e-mailom na osobnu adresu 26. studenoga 2001.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr