Kako je Avogadro našao svoj broj?

Ime i prezime: Anamarija Vargović privklas@zamir.net

Jednostavno, nije ga našao! :)

Jedinica brojnosti nazvana je po Avogadru njemu u čast zbog značaja i utjecaja njegove hipoteze na određivanje te vrijednosti. Određivanjem brojčane vrijednosti jedinice brojnosti bavili su se mnogi. To su činili na vrlo različite (ponekad i vrlo duhovite) načine.
Jozef Loschmidt je prvi uspio proračunati promjer molekula te je na temelju toga mogao i izračunati broj molekula u jednom mililitru plina pri normalnim uvjetima tlaka i temperature. Dobio je 1,9 ∙ 1019 (danas ta vrijednost iznosi približno 2,68 ∙ 1019).
Određujući iznos jedinice brojnosti Jean Perrin je uspio potvrditi atomsku hipotezu, a za svoj rad na tom području dobio je Nobelovu nagradu 1926. godine.
I danas se ljudi bave određivanjem ove vrijednosti. Posljednji napredak u tom smjeru načinili su znanstvenici u Njemačkoj. Uspiju li točnije odrediti vrijednost Avogadrove konstante promijenit će se mnoge stvari, primjerice neće više biti Pariškog kilograma (jedinice mase).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr