Postoje li uvjeti u kojima bi novo otkriveni elementi bili stabilni (oni iznad Z=110)? Postoji li neki zakon prirode koji onemogucava stabilnost takvih elemenata, cak i u najekstremnijim uvjetima? Hvala.

Ime i prezime: Marnin Bartol mbartol@t.htnet.hr

To je pitanje za fizičare, a ne za kemičare. Ipak ću pokušati odgovoriti na njega.

Koliko je meni poznato, stabilnost atomske jezgre ovisi o broju protona i neutrona u toj jezgri. Najstabilnija je jezgra 56Fe koja ima 26 protona i 30 neutrona. Stabilnost se mjeri tzv. energijom vezanja, energijom koja se oslobodi kada se nukleoni povežu u jezgru.

Prema nekim teorijskim proračunima, određeni izotopi elemenata čiji je Z > 110 mogli bi biti stabilni.

Savjet: Zaviri u knjigu akademika Vladimira Paara Što se zbiva u atomskoj jezgri, a svoje pitanje postavi fizičarima, oni će ti o tome znati puno više od mene. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr