Mene uvijek zbuni ono što je napisano u knjizi, pa ja to obično kažem svojim riječima. Zanimalo bi me je li ispravno ovo kako sam ja shvatila otopine: Zasićena otopina je ona u kojoj se pri točno određenoj masi i temperaturi otapala može otopiti točno određena količina neke tvari. Nezasićena otopina je ona koja pri točno određenoj temperaturi i masi otapala sadrži manje otopljene tvari nego što se može otopiti. Prezasićena otopina je ona koja pri točno određenoj temperaturi i masi otapala sadrži više otopljene tvari nego što se može otopiti.

Ime i prezime: Ivana Grgić vjekoslav.grgic@zg.t-com.hr

Blizu si, ali ja bih to ipak malo preformulirao. Dakle:

Zasićena otopina je ona u kojoj je otopljeno točno onoliko tvari koliko se najviše pri toj temperaturi može otopiti.

Nezasićena otopina je ona koja sadrži manje otopljene tvari nego što se može otopiti pri toj temperaturi, dakle ona u kojoj bi se moglo otopiti još te tvari.

Prezasićena otopina je ona koja sadrži više otopljene tvari nego što se može otopiti pri toj temperaturi. Zato je ona nestabilna i taj "višak" otopljene tvari ima težnju ka kristalizaciji.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr