Ako se slično najbolje otapa u sličnom kako ta da se glukoza, koja je molekulski kristal, bolje otapa u polarnom otapalu - vodi od natrijeva klorida?

Ime i prezime: Antonija Erceg anny@hotmail.com

 


Iznimka potvrđuje pravilo. Osim toga glukoza, iako ne disocira, je dosta polaran spoj zbog velikog broja hidroksilnih skupina koje se s molekulama vode povezuju vodikovim vezama, što pogoduje otapanju. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 


Samo da pojasnim Tomislavov odgovor. Da bi se neka tvar dobro otapala u vodi ne mora disocirati! BITNA je samo termodinamika, i što bolja mogućnost solvatacije (vezivanje molekula otapala na molekule otopljene tvari). Šećer ima dosta hidroksilnih skupina pa se voda s lakoćom na njih veže.
Zašto se spominje polarnost?
Voda, kao vrlo polarno otapalo (molekule se ponašaju kao dipoli) lako hidratizira sve polarne čestice, na principu čiste elektomagnetske sile. Znači što je neka tvar polarnija to će se molekule vode jačom silom vezati za njene molekule, što će smanjiti ukupnu energiju sustava, a to je i jedan od razloga zašto se događaju procesi poput difuzije, otapanja, ekspanzije i sl..
Napomenuo bih da ovdje šećer nije nipošto iznimka, samo je navedeni pojam polarnosti malo nespretno shvaćen. Šećer u vodi ne disocira, no njegovi dijelovi na kojima je vezana hidroksilna skupina su poprilično polarni.
Ako dobro (temeljito) ne definiramo razlog zbog kojega se nešto događa, onda uvijek postoje iznimke.
Ovo pravilo "polarno u polarnome" je zapravo vrlo jednostavno pravilo i ne treba ga uzeti zdravo za gotovo nego ga treba malo proučiti!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija