Imamo dvije posude: u jednoj se nalaze ioni K+ i neko sredstvo koje otpušta elektrone; a u drugoj se nalaze ioni recimo Cu2+. Između te dvije posude je polupropusna membrada (dijafragma) koja propušta samo elektrone. Hoće li elektrone apsorbirati K+ ili Cu2+ ioni?

Ime i prezime: Ante Karić ante-k@yahoo.com

 


Nas se dvojica nikako dogovoriti!
Ajmo demistificirati tvoju "membranu prestrašnu": Metalna pregrada (u kakvu spada i domaći obični lim, propušta elektrone i ništa drugo). Znači, imamo dvije otopine odijeljene metalnom pregradom (a kako se s tobom mora ići do kraja, uzmimo da je napravljena od platine ili zlata, koji ne mogu ući ni u kakve (iole značajne) kemijske reakcije s otopinama). Što misliš, što će se dogoditi?
Bakar neće imati "pojma" što se događa s onom otopinom kalijevih iona! Čak i ako uzmemo da će se metalna pregrada nabiti na potencijal koji ima tvoj izvor elektrona, imali bi slučaj elektrolize s jednom(!!!) elektrodom. Čovjek koji to uspije dobit će Nobelovu nagradu (i uništit Svemir). U ostalom, baterija od 9V ima dovoljan potencijal za bilo kakve kemijske reakcije. Probaj uroniti samo jedan pol u bilo koji elektrolit. Neće se dogoditi apsolutno ništa (pod uvjetom da elektroda nije napravljena od materijala koji reagira sam po sebi s otopinom).
Stvar se može objasniti i na fantastično složen način, no u tom slučaju, moraš mi položit ispite iz: Osnova kvantne fizike, osnova fizike čvrstog stanja, termodinamike realnih sustava, elektrokemije i fizikalne kemije.
Ajd' to nabrzinu položi, pa se čujemo!

P.S. Ako sam nešto krivo razumio, ispravi me ili napiši kako ti zamišljaš ovaj proces. Naime, jako mi je bitno da razumijem na čemu počivaju tvoja pitanja.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija