kako nastaju sige?

Ime i prezime: heni radanović hanny18@net.hr

 


Draga Heni!

Sige su po sastavu kalcijev karbonat i nastaju u vapnenačkom gorju (koje obiluje kalcijevim karbonatom poznatijim pod nazivom vapnenac). Proces nastanka počiva na različitoj topljivosti dva različita kalcijeva karbonata, kalcijevog hidrogenkarbonata (Ca(HCO3)2) i kalcijevog karbonata (CaCO3).
Djelovanjem ugljičnog dioksida (CO2) i vode (domaći H2O)na kalcijev karbonat on prelazi u hidrogenkarbonat, koji je bitno topljiviji u vodi. Ulaskom svježe kišnice koja ima u sebi dosta otopljenog ugljičnog dioksida iz zraka, dolazi do otapanja vapnenca u prostoru iznad stropa špilje. Slijevanjem takve vode sa stropa dolazi do polaganog otpuštanja ugljičnog dioksida iz nje (zato što ga u špilji ima redovito manje) i nastanka normalnog karbonata koji se, zbog bitno manje topljivosti, onda taloži na vrhu odakle dolaze kapi i na dnu gdje padaju. Sige koje vise sa stropa zovemo stalaktiti a one koje nastaju na podu stalagmiti.
Da se ne bi krivo razumjeli, topljivost oba karbonata je mala (mjeri se miligramima po litri) no ipak je CaCO3 poprilici 1000 puta manje topljiv od Ca(HCO3)2. Treba naglasiti da je ovaj proces vrlo spor i sige koje imamo u našim špiljama su stare stotine godina.
Lijep pozdrav!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija