Na dodatnoj iz kemije radili so pokuse, pa je tako profesorica napravila jedan vrlo interesantan pokus. Nazvala ga je vodeni vrt.Uglavnom potrebna je "staklena" voda i soli nekih metala. Za nekoliko dana stvorili su se zanimljivi kristali i stlno se nadograđuju.zanima me, što je zapravo staklena voda, koje soli se sve mogu koristiti (nazivi i formule) i da li su dostupne u slobodnoj prodaji, koliko moze trajati ("životni vijek") taj vrt? Unaprijed se zahvaljujem. Monika Šabić

Ime i prezime: Monika Šabić monika.sabic@bj.htnet.hr

"Staklena Voda" ili "vodeno staklo" je vodena otopina alkalijskih silikata u vodi. To je jedna bezbojna ili blago žuta viskozna otopina izrazite lužnatosti (valja izbjegavati kontakt s kožom). Inače služi kao anorgansko ljepilo, najčešće u kombinaciji s vatrostalnim kamenjem i šamotom za izradu vatrostalnih obloga peći. Može se nabaviti u većini trgovina kemijskom robom (npr. kemoboja).
Što se tiče kemijskog vrta: Možeš koristiti bilo koju topljivu sol prijelaznih metala (i onih koji se tako osjećaju) budući da svi redom tvore u vodi vrlo teško topljive silikate (cirkon je npr. cirkonijev ortosilikat ZrSiO4). U svakom slučaju, budući da su silikatni anioni (ima ih uistinu mnogo različitih formula) bezbojni, trebala bi koristiti sol nekog metala koji ima obojene katione (željezo, bakar, kobalt, mangan, nikal i sl) kako bi dobila vrt u raznim bojama. U obzir dolaze topljive soli navedenih metala npr. FeSO4, CuSO4 i sl..
Čim staviš ove soli u "vodeno staklo" nastupit će polagana reakcija izmjene iona između alkalijskih silikata i stavljenih soli a kao produkt će nastati teško topljivi silikati čiji će kristali polako rasti tako da će se činiti kao pravi vrt.
Što se tiče trajnosti, ona je praktički neograničena u hermetički zatvorenim posudama (nemam iskustva s kemijskim vrtom pa zapravo pretpostavljam).

Pozdrav!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com