Može li mi netko reći koji će ion apsorbirati elektron u smjesi recimo K+, H+ i Cu2+ iona? Hoće li elektron apsorbirati samo neki određeni ion ili to može bilo koji?

Ime i prezime: Ante Karić ante-k@yahoo.com

Redoslijed je ovakav: Prvo će primiti elektron Cu+ ili Cu2+ a nakon što svi bakrovi ioni primanjem elektrona pređu u elementarno stanje a i dalje postoji neko redukcijsko sredstvo (ono koje "daje" elektrone) dovoljno jako da da isto može učiniti i H+ odnosno H3O+ ionima doće do redukcije i nastanka elementarnog vodika. Isto će se dogoditi i sa kalijem ali bi se moralo primjeniti neko izuzetno jako redukcijsko sredstvo budući da je kalij vrlo jak reducens (npr. litij).
Ako bi u otopinu primjerice bakrovog sulfata (CuSO4, "modra galica") stavili željezni čavao, došlo bi do redukcije ("primanja elektrona") bakra te bi se on izlučio na željezu (željezo je jači reducens od bakra). Željezo bi se pri tom otopilo (oksidiralo) i prešlo u otopinu u obliku iona Fe2+. Isto bi se dogodilo s vodikovim ionom ako bi npr. u klorovodičnu (solnu) kiselinu stavili cink, aluminij, željezo i sl.. No ako bi u istu kiselinu bogatu vodikovim ionima stavili elementarni bakar, nebi došlo do redukcije vodikovih iona jer je vodik jače redukcijsko sredstvo od bakra.
Radi primjera evo ti par metala poredanih po redukcijskoj sposobnosti. Li>K>Na>Mg>Al>Zn>Fe>(H)>Cu>Hg>Ag>Au
Svakako ti preporučam da pročitaš nešto o tzv. Voltinom nizu. Pa se javi opet.
Pozdrav!

P.S. Kemijske osnove ovih procesa su malo složenije pa nisam siguran kako bih to dobro objasnio primjereno tvom uzrastu.

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com