Zanima me gdje na internetu mogu naći nešto više informacija o silikatima i njihovoj uporabi i gdje mogu kupiti kristaliće nikal-sulfata, kobalt-sulfata, mangan sulfata, željezo (III)-klorida i željezo (II)-sulfata.

Ime i prezime: Luka Fotak luka.fotak@public.carnet.hr

(1) Upiši u Googleovu tražilicu silicates i biraj od ponuđenoga.

(2) Postoje mnoge tvrtke koje proizvode i prodaju kemikalije, a budući da nam niti jedna od njih ne plaća usluge reklamiranja, morat ćeš se sam potruditi i pronaći ih, npr. pitaj svog nastavnika kemije.

(3) Pogrešno imenuješ spojeve. Po danas važećoj hrvatskoj kemijskoj nomenklaturi, gore navedeni spojevi zovu se niklov sulfat, kobaltov sulfat, manganov sulfat, željezov(III) klorid i željezov(II) sulfat. Polusloženička imena nikal-sulfat i kobalt-sulfat se danas smatraju zastarjelima, a pravopisne nakarade "mangan sulfat" (polusloženica bez crtice?!) nikad nisu niti bile u službenoj uporabi.

Nekoliko riječi o jeziku i pravopisu: Pretjerana uporaba polusloženica je jedna od najčešćih stilskih pogrešaka u današnjem hrvatskom jeziku, a nastala je pod utjecajem engleskog jezika. Još je gora pogreška pisanje polusloženica bez crtice (spojnice), što je onda već ne samo stilska, nego i pravopisna pogreška. Više o tome pisao sam na diskusijskoj grupi hr.sci.jezik, pa ako te zanima, potraži tamo. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr