U knjizi po kojoj radimo postavljenjo je pitanje: koji od elemenata ne može graditi polimer: stiren, vinil-klorid, eten i benzen. Molim Vas za odgovor i rješenje.

Ime i prezime: Nina Norić feniks4ever@yahoo.com

Teško mogu povjerovati da su u nekom kemijskom udžbeniku autori navedene spojeve nazvali elementima. Molim te da to provjeriš i ako je zaista tako, svakako mi javi točan naslov i imena autora tog udžbenika, jer takva pogreška zaslužuje javno zgražanje i osudu.

Što se tiče pitanja, jasno je da spojevi stiren (C6H5-CH=CH2), vinil-klorid (H2C=CHCl) i eten (H2C=CH2) mogu bez problema polimerizirati. Njihovi se polimeri zovu polistiren, poli(vinil-klorid) i polieten.

Kod benzena je situacija nešto kompliciranija. Najjednostavniji odgovor bi bio da benzen ne može polimerizirati i mislim da će taj odgovor na ovoj razini biti sasvim dobar. Međutim, da stvari nisu baš tako jednostavne, uvjerit ćeš se pogledaš li odgovor Kristijana Kovača na slično pitanje ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr