Jako vas molim za jednu malu pomoć. Da pređem na stvar,ove godine smo iz kemije učili valencije. Uglavnom ih znam rješavati,ali nešto ne razumijem. Kada u nekoj formuli treba se množiti a kada dijeliti? Još trebam jedan savjet. Dal se valencije tih formula trebaju naučiti na pamet ili samo razmišljati? Što je lakše?

Ime i prezime: Ines Zdrilić glavonja@htnet.hr

Ne razumijem ovo pitanje s množenjem i dijeljenjem.

Napamet treba učiti samo pravila, a ne i podatke. Npr. napamet treba naučiti pravilo da su svi elementi prve skupine periodnog sustava elemenata u svojim spojevima uvijek jednovalentni. Kada te netko pita koja je valencija natrija u natrijevom kloridu, onda trebaš pogledati u periodni sustav elemenata, tamo vidjeti da se natrij nalazi u prvoj skupini i reći: Aha, svi elementi iz te skupine su jednovalentni, dakle i natrij je jednovalentan.

Općenito, razmišljanje je u početku teže od učenja napamet, ali kada čovjek stekne naviku razmišljati i logički zaključivati, ubrzo će se naći u prednosti pred onima koji stvari uče napamet. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr