molim vas mozete mi reci nesto o odjeljivanju čistih tvari iz smjesa?preciznije, o:destilaciji,isparavanju,filtraciji,dekantaciji,sublimaciji,frakcjonoj destilaciji,pomoču magneta i ljevka za odjeljivanje!!!molim vas, zbilja je hitno, treba mi za ponedjeljak(26,11)i ako još može i neke slike,a ako vi ne možete pronać(u što ne vjerujem) dajte mi web stranicu di ima,ali znam de ste super,pa me nemojte razuvjerit!!!

Ime i prezime: alda poljak alda_poljak@hotmail.com

 


Alda, što se tiče tvog pitanja (mada je možda kasno) slike bi trebale postojati u tvom udžbeniku iz kemije (barem neke), a bilo bi zgodno i znati želiš li baš slike ili crteže aparatura. Što se tiče boljeg definiranja pojmova nema se tu što puno pisati o njima više od onog što ti je ponuđeno u udžbeniku. Bilo bi puno bolje promatrati to na primjerima (recimo kako rastaviti neku smjesu). Tako to ima puno više smisla. Ja bih ti mogao o destilaciji pričati dva dana no većina toga tebi nije potrebna.

Destilacija je postupak odvajanja tvari iz smjese na temelju razlike u vrelištu. Ne znam da li ti je poznato da je pečenje rakije (a i svih ostalih žestokih pića)utemeljeno na destilaciji.

Filtriranje je odvajanje tvari iz smjese na temelju razlike u veličini njihovih čestica. U tu svrhu koristimo neko porozno sredstvo (papir, staklo, vatu zemlju itd.) koje ima pore određene veličine i to sredstvo zovemo filter. Filter je u svojoj osnovnoj naravi sito, no osim prosijavanja obično posjeduje i neka druga svojstva (adsorpcija - pogledaj filter od cigarete). Osim što filtriramo tekućine od čvrstih tvari,možemo filtrirati i plinove od čvrstih i tekućih tvari (cigareta, filter za zrak u autu, neka ti ga netko pokaže tko ima auto).

Dekantiranje je u pravilu odlijevanje bistre tekuće faze iznad taloga. Osoba dekantira kad recimo ulijeva kavu iz lončica u šalicu i pri tome pazi da joj soc (talog kave) ne upadne u šalicu.

Tvari isparavaju pri svakoj temperaturi neke više (alkohol, aceton, benzin) neke manje (voda, ulje) neke praktički ništa (kuhinjska sol). Sublimacija je izravan prijelaz iz čvrstog u plinovito stanje. Mnoge tvari sublimiraju, a najlakše one kojima su jedinke u čvrstim fazama slabo
povezane. I sublimiranje i vrenje pojmovi su srodni isparavanju, no razlika je u tome što ćemo recimo za vodu reći da isparava na sobnoj temperaturi ili nekoj višoj (tada voda (tekucina) hlapi samo sa svoje površine), a kad vrije onda isparava iz cijelog svog volumena. Slično vrijedi i za sublimaciju. Zapravo sublimacija je isparavanje čvrste faze kako sam vec rekao, a temperatura sublimacije je ona pri kojoj čvrsta faza (tvar) isparava iz cijelog svog volumena.

Frakcijska destilacija je postupak odjeljivanja tekućina bliskog vrelišta kroz dugu kolonu u kojoj prvo kondenziraju one tekućine čija su vrelišta viša, a kasnije (dalje na putu kroz kolonu) one čija su vrelišta niža te ih zapravo skupljamo na različitim mjestima ili u različite predloske.

Pomoću magneta iz smjese je moguće izdvojiti onu tvar koja je magnetična (primjerice željezo ili kobalt).

Lijevak za odjeljivanje izgleda u grubo ovako: zamisli obični lijevak i umjesto njegovog konusnog tijela na grlo stavi kruškoliko tijelo. U samo grlo ugradi pipac koji po volji možeš otvoriti i zatvoriti. Staviš li u lijevak dvije tekućine koje imaju različitu gustoću (voda i ulje) onda će
ti ona tekućina koja ima manju gustoću biti iznad gušće tekućine. To znači da ćes pažljivim ispuštanjem iz lijevka prvo ispustiti gušću, a onda rjeđu tekućinu i tako ih odvojiti.

Žao mi je što ovo mozda nije na vrijeme, ali bolje je pitanja postaviti tijekom tjedna. Pozdrav i javi se.

Na ovo pitanje odgovoreno je e-mailom na osobnu adresu 26. studenoga 2001.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 


Primila sam vaš e-mail pa sam vam se željela zahvaliti jer ste mi uistinu pomogli (nije ipak kasno),tako će moj referat sada biti puno bolji!!! Ako još pronađete slike bilo bi super.

Odgovorio: Alda Poljak   alda_poljak@hotmail.com

<-- Povratak

 


Hvala Alda, imaš odgovor i na web stranici na ovu zahvalu. Nadam se da ćemo ti naći i neke sličice. Pozdrav.

P.S. Da li si ispunila našu anketu na homepageu?

Puno pozdrava i javi se.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija