Kolega Portada, budite mi ljubazni navesti primjer oksidacije vodika natrijem. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Jurica Alešković jalesko@yahoo.com

Rekao bih da se elementarni vodik (H2) ne može oksidirati elementarnim natrijem - prije će se natrij oksidirati vodikom dajući natrijev hidrid (NaH).

Naglašavam da ovo nije nipošto u suprotnosti s mojim odgovorom Goranu. Goranovo je pitanje glasilo: "može li jon natrija reagirati sa atomom vodika i pri tome postati atom, a da vodik postane pozitivni jon". Uoči da se u pitanju radi o reakciji između jednog iona natrija i jednog atoma vodika. Odgovor je može, isto kao što može i obrnuto; atom natrija će reagirati s H+ i dati Na+ i atom vodika. Radi se o ravnotežnoj reakciji. To što je ravnoteža jako pomaknuta na ovu ili onu stranu ne znači da reakcija nije moguća.

Više o odnosu ravnoteže i mogućih/nemogućih reakcija vidi ovdje.

Kako bih još jasnije ukazao na neosnovanost tvoje primjedbe, iznijet ću usporedbu s nečime što nema veze s kemijom.

Goran: "Može li se dogoditi da u podne glavnom gradskom ulicom prođe čovjek s ružičastom kapom jašući na bijelom slonu?"

Jurica: "U principu ne!"

Tomislav: "Ne bih se složio s Juricom."

Jurica: "Kolega Portada, budite mi ljubazni navesti primjer grada po čijem središtu svakodnevno prolaze ljudi s ružičastim kapama jašući na bijelim slonovima. Unaprijed hvala!"

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr