Može li mi neko riješiti adiciju etena i propina, i napisati nazive svih spojeva, njihove molekulske formule i jednadžbu reakcije??

Ime i prezime: Igor Smolkovič igor.smolkovic@public.carnet.hr

Nisi napisao što želiš adirati na eten odnosno propin.

Sažeta strukturna formula etena je H2C=CH2. Adicijom vodika (H2) na eten dobit ćeš etan (CH3-CH3), adicijom HCl na eten dobit ćeš kloretan (CH3-CH2-Cl), a adicijom klora (Cl2) na eten dobit ćeš 1,2-dikloretan (Cl-CH2-CH2-Cl). Na eten možeš adirati i brom (Br2), HBr i čitav niz drugih spojeva, pa će i njihove strukture i imena ovisiti o tome što si adirao.

Sažeta strukturna formula propina je HC≡C-CH3. Adicijom jedne molekule vodika na propin dobit ćeš propen (H2C=CH-CH3) na čiju dvostruku vezu zatim možeš adirati još jednu molekulu vodika i dobiti propan (CH3-CH2-CH3). Na propin i propen možeš adirati također čitav niz drugih spojeva.

Pokušaj pitanje postaviti preciznije. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr