trebam neka svojstva izoprpil miristata i uporabu ako je moguće što prije.Gracie

Ime i prezime: sven stojanović vladostojanovic@inet.hr

Nije bilo moguće ranije, no - bolje ikad, nego nikad :-)

Izopropil-miristat, CH3(CH2)12COOCH(CH3)2 je izopropilni ester miristinske (ili tetradekanske) kiseline. Na sobnoj temperaturi pojavljuje se kao bistra, prozirna tekućina lakša od vode, bez mirisa, hlađenjem ispod 3 ºC se skrutne, a zagrijavanjem iznad 200 ºC počinje se raspadati. Na zraku je dosta postojan (stabilan), tj. nije podložan oksidaciji. Topljiv je u uljima i mastima, acetonu, esterima (npr. u etil-acetatu), benzenu, toluenu i općenito u većini organskih otapala. Netopljiv je u vodi i u jako polarnim organskim otapalima (npr. u glicerolu). U izopropil-miristatu dobro su topljive masti, ulja, voskovi, lanolin i kolesterol.

Upotrebljava se najviše u ljekarništvu i kozmetici kao podloga za masti i kreme. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr