Rješavajući malo testove naišao sam na zadatak u kojem treba odrediti koeficijente u formuli pa me zanima kako da to odredim budući da se s tim po prvi puta susrećem. još me zanima da li u rubrici kemijski udžbenik ono o metodama izjednačavanja može pomoći osnovnoškolcima (pogledao sam samo prvu metodu i ne kužim)ili da i dalje pokušavamo metodu pokušaj-promašaj? HVALA

Ime i prezime: Ninoslav Rudman Ninoslav.Rudman@public.CARNet.hr

Nino, može to pomoći i osnovnoškolcima no to ovisi i o njihovom znanju pa onda može biti složeno.
Ipak, neka te ne obeshrabri to što nisi shvatio kad si pročitao - neke stvari valja više puta pročitati da bi ih razumio.
A onda možda je zgodno i pitati autore ono što ne razumiješ pa ti možda oni uspiju objasniti. :)) E, da.

Dotad - metoda pokušaja i pogreške - možda je primitivna i dugotrajna, ali ipak prije ili kasnije ostvariš cilj. :)

Da bi mogao pisati formule moraš naučiti nešto o valencijama. Meni se čini da si to već trebao, no ako nisi onda ćeš uskoro. (Mada sam poprilično siguran da si to već trebao!)

Teško je izjednačavati jednadžbe ako ne znaš pisati kemijske formule, a ion-elektron metodu je teško svladati ukoliko ne raspoznaješ ionski spoj od kovalentnog (molekulskog).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr