Što su fotoni?(nešto više o njima) Hvala

Ime i prezime: Dragan Bartolović drajs@net.hr

Prije svega ovo je pitanje za fizičare, no kako ni mi kemičari ne možemo bez fotona, evo par jednostavnih podataka.

U Svemiru, koliko je danas poznato, postoje samo četiri osnovne (fundamentalne) sile. Jedna od njih je i elektromagnetska sila (u kojoj je objedinjeno i magnetsko i elektrostatsko međudjelovanje). Kako prema kvantnoj teoriji polja, svaku silu mora prenositi neka čestica (kvant), tako za elektromagnetsku silu imamo foton. To je čestica bez mase mirovanja, bez naboja, putuje (začudo (he, he)) brzinom svjetlosti i ponaša se, kao i sve u kvantnom svijetu, kao val-čestica, a odgovorna je za širok spektar zgodnih stvari. Npr.: vidljiva svjetlost, radio-valovi (radio, tv, mobiteli), mikrovalovi (satelit, mikrovalna pećnica, radar), rentgen (treba li pojašnjenje), gama-zračenje (niš' ne pitaj - bježi)), drži vrata mini-bara preko onih magnetića i sl.

Zanimljivost: Einstein je dobio Nobelovu nagradu upravo za objašnjenje foto-električnog efekta.

Za više o fotonu bi uistinu trebao pitati fizičare!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com