Što su kvarkovi?(nešto više o njima) Hvala

Ime i prezime: Dragan Bartolović drajs@net.hr

Još jedno od pitanja za fizičare. No kako su kemičari zapravo fizičari-odmetnici, ne mogu si pomoć.
Stvar je krenula ovako: Prvo su fizičari obasjavali tvari s običnom (domaćom) svjetlošću, tvari su se činile homogenima (nije se moglo uočit da su građene od nekih tamo kuglica). Zatim su primijenili elektronski snop s bitno većim energijama i kraćim valnim duljinama. Uočili su molekule i atome. Kako su im elektroni dobivali veće energije u sve nezgrapnijim akceleratorima, tako su otkrivali sve manje objekte (protone, neutrone...). Najzad kad su izgradili kilometarske tunele (sve smo to mi platili) za opaka ubrzanja (čista hereza) uočili su da su se elektroni iz snopa počeli odbijati od protona kao da se odbijaju od tri kuglice na okupu a ne od jedne, kako bi se moglo očekivati. Raznim pokusima (na rubu pameti) sudaranja visokoenergetskih četica pokazali su da su protoni građeni od tri sitnije čestice - kvarkovi. E sad, kako su fizičari šaljivdžije, nazvali su te čestice prema jednoj engleskoj dječjoj brojalici u kojoj se koristio jedan nejasan pojam '..three quark for master Mark..' (njima su isto tako bile nejasne te čestice).
Danas je prihvaćeno da postoji šest kvarkova koji tvore druge ne-elementarne čestice. Zovu se, ako se ne varam, gore, dolje, vrh (istina), ljepota (dno), čudan i začaran.
Proton je primjerice napravljen od kvarka dolje i dva kvarka gore, a neutron od kvarka gore i dva kvarka dolje (elektron spada u elementarne čestice leptone). Kvarkovi imaju niz neobičnih svojstava poput tzv. kvarkovskog naboja koji je kvantiziran u trećinama itd..

Ovo je samo jedan jednostavni pogled na stvari. Molim te pitaj ovo pitanje fizičare u e-školi, sigurno će se raznježiti (i dati ti točnije, zanimljivije i opširnije podatke).

P.S. Valjda nisam učinio puno štete majci prirodi. Pozdrav fizičarima!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

Juričinom odgovoru dodajem i poveznicu na svoj raniji odgovor. Klikni ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr