Otopina perkloratne kiseline standardizira se tako da se 0,3745 g primarnog standarda ziva (II) oksida otopi u otopini kalijevog bromida: HgO + 4 Br- + H2O --> HgBr4^2- + 2OH , a zatim se oslobodjeni hidroksilni ion titrira s 37,79 mL kiseline. Izracunajte molaritet perkloratne kiseline? UNAPRIJED HVALA!!

Ime i prezime: Tina Marzic criss@net.hr

Najprije nekoliko uvodnih napomena:

(1) HgO se po novoj pridjevskoj nomenklaturi zove živin(II) oksid, po staroj polusloženičkoj živa(II)-oksid, a po nijednoj "živa (II) oksid".

(2) Pretpostavljam da je u zadatku trebalo pisati "a zatim je za titraciju oslobođenog hidroksilnog iona potrošeno 37,79 mL kiseline", jer ovako kako gore piše ispada da je dodatak navedenog volumena kiseline dio postupka, a ne izmjerena vrijednost.

(3) Pod molaritet pretpostavljam da misliš na množinsku koncentraciju (c), a ne na molalitet (b).

Postupak:

Najprije ćeš izračunati množinu živinog(II) oksida po formuli n = m/M. Trebaš dobiti 1,729 mmol. Provjeri!

Iz jednadžbe kemijske reakcije slijedi da će množina oslobođenih iona OH- biti dvostruko veća od množine živinog(II) oksida, što iznosi 3,458 mmol.

Budući da je HClO4 jednoprotonska kiselina, za neutralizaciju 3,458 mmol iona OH- bit će potrebno upravo 3,458 mmol kiseline. Budući da se ta množina nalazi u 37,79 mL otopine kiseline, po formuli c = n/V slijedi da je koncentracija kiseline u otopini 0,09151 mol/dm3. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr