10 g neke tvari koja ima relativnu molekulsku masu Mr=46, otopljeno je u 100g vode. Gustoća dobivene otopine iznosi 0,985 g/cm3. Izračunajte množinsku koncentraciju otopine. Kako???

Ime i prezime: marija lakic /

Najprije izračunaj množinu otopljene tvari tako da njezinu masu podijeliš s molarnom masom (formula: n = m/M).

Dakle: n = 10 g / 46 gmol-1 = 0,217 mol

Zatim izračunaj masu otopine tako da masi otapala (100 g) dodaš masu otopljene tvari (10 g). Dobit ćeš 110 g.

Potom izračunaj volumen otopine tako da upravo izračunatu masu otopine podijeliš s njezinom gustoćom koja ti je zadana. (formula V = m/ρ).

Kada izračunaš volumen, preostaje ti još samo uvrstiti ga u formulu za množinsku koncentraciju (c = n/V). Pazi da ne pogriješiš kod preračunavanja jedinica za volumen: 1 dm3 = 1000 cm3. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr