Koliki volumen 36%-tne otopine kloridne kiseline treba uzeti za pripremanje 1dm3 otopine koncentracije 2 mol/dm3? Gustoću kloridne kiseline odredite iz podatka o masenom udjelu klorovodika u otopini na bazi empiriskog pravila. Što se podrazumijeva pod empirijskim pravilom?

Ime i prezime: Marina Jakšić ///

Riječ empirijsko znači iskustveno. Empirijsko pravilo je, prema tome, pravilo na temelju iskustva.

U ovom se zadatku, konkretno, misli na pravilo koje kaže da se približna gustoća vodene otopine vodikova klorida (klorovodika, HCl) izražena u g/cm3 može dobiti tako da se broju jedan doda polovica od masenog udjela klorovodika. Konkretno, za zadanu otopinu kod koje je w = 0,36, pola od 0,36 iznosi 0,18 pa to izgleda ovako: (1 + 0,18) g/cm3 = 1,18 g/cm3. Da je bila zadana npr. 12%-tna otopina, onda bi gustoća bila (1 + 0,06) g/cm3 = 1,06 g/cm3. Naglašavam da to pravilo vrijedi samo za vodene otopine HCl.

Nadam se da ćeš sada znati riješiti zadatak. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr