Zašto se kapljice vode formiraju u kuglice?

Ime i prezime: Sanja Kolenko Sanja.Kolenko@public.srce.hr

Recimo da ti pitaš zašto bi kapljica vode u u polju bez gravitacije i u potpuno mirnoj atmosferi imala oblik kuglice.
Molekule vode na površini kapljice imaju veću energiju nego molekule u njenoj unutrašnjosti. Zbog toga kapljica želi smanjiti svoju površinu, a nekako bi se moglo i dokazati da baš kuglica ima najmanju površinu za neki volumen vode. Kapljica želi smanjiti svoju površinu jer time smanjuje broj molekula na površini što snižava ukupnu energiju kapljice.
Molekule vode u unutrašnjosti kapljice osjećaju privlačne sile sa svih strana od ostalih molekula vode dok molekule na površini samo sa polovice od toga. Tako da je ugrubo, energija molekula vode na površini dvostruko veća nego energija molekula u unutrašnjosti. To bi bilo tak' jedno jednostavno objašnjenje.

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr