Koji je termokemijski razlog zašto se natrijev klorid ne otapa u benzenu? Pozdrav. :)

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_1@net.hr

Termodinamički gledano, možemo pretpostaviti reverzibilnu ravnotežu između neotopljenih kristala natrijevog klorida u benzenu i otopine natrijevog klorida u benzenu. Usporedimo li ta dva stanja, ustanovit ćemo da je energetski puno povoljnije da se natrijevi kationi drže zajedno s klorovim anionima u kristalu, nego da budu raspšeni među nepolarnim molekulama benzena. Privlačenje između molekule benzena i Na+, odnosno molekule benzena i Cl- je bitno slabije od privlačenja između Na+ i Cl-. Zato je razlika Gibbsove energije za pretpostavljenu reakciju izlučivanja kristala iz otopine NaCl u benzenu izrazito negativna, pa će i ravnoteža biti toliko pomaknuta u smjeru kristalizacije da o "otapanju" natrijevog klorida u benzenu gotovo da i nema smisla govoriti u okviru uobičajenog, svakodnevnog značenja pojma otapanje. Ipak, u ravnoteži će se naći pokoji zalutali Na+ i Cl- u benzenu.

Sasvim je druga stvar ako umjesto benzena uzmemo vodu, jer je voda izrazito polarna molekula. Tu postoji, osim privlačenja između Na+ i Cl-, još i privlačenje između Na+ i molekule vode, te između Cl- i molekule vode, pa je i položaj ravnoteže bitno pomaknut u smjeru otapanja. Zato s pravom kažemo da se natrijev klorid otapa u vodi. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr