Molim vas dami odgovorite nasljedeća pitanja: 1.Kako veličina kristala utječe na čistoću preparata i kako ćemo najlakše provjeriti čistoću nekog preparata? 2.zašto molarne entalpije otapanja imaju općenito veće brojčane vrijednosti ako se pri otapanju upotrijebi veća količina otapala? 3.Kako objasniti nestanak snijega sa zamrznutih snježnih padina za vedrih i vrlo hladnih dana kad nije moglo doći do taljenja snijega i leda?

Ime i prezime: Marko Šafran msafran@botanic.hr

a) Veličina kristalića različito jer ovisi kako brzo su nastali - pri brzom astu imaju puno nečistoće pri sporijem obrnuto.
b) Tvrdnja nije istinita - molarne entalpije su jednake, a reakcijske (nazovimo ih tako) su različite (što više drva spališ više je topline tako i ovo).
c) Sublimacijom tj., izravnim isparavanjem snijega.

E maturant pa jesi li ti dosad išao u školu? :)

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr